نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی
نشريه سازمان سوسياليست های ايران ـ سوسياليست های طرفدار راه مصدق

   www.ois-iran.com
socialistha@ois-iran.com

آرشيو 

      توضيح هيئت تحريريه نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی درباره مطالبی که از طريق سامانه ی سازمان سوسياليست های ايران منتشرمی شوند! ـ

آدرس لینک به این صفحه در سايت سازمان سوسياليستهای ايران:   ـ

http://www.ois-iran.com/2018/khordad-1397/ois-iran-7949-rahe_mossadegh_rahe_asanie_nist.htm

 

یکشنبه ۱۳ام اسفند ۱۳۹۶

راه مصدق راه آسانی نیست ـ عباس امیر انتظام

ــ زنده‌یاد دکتر محمد مصدق در طول دوره حضورش در صحنه سیاسی ایران براساس عقاید و باورهایش، که نشأت گرفته‌ از عشق به وطن و هموطن بود، در اثر رفتارهای خود تبدیل به چهره‌ای تاریخ‌ساز شد که‌ آینده دور و نزدیک ملت ایران را دگرگون ساخت.

ــ گرچه‌او به لحاظ کمّی حضوری کوتاه داشت لیکن کیفیت کارهای سیاسی‌اش آنچنان بود که نسل‌های بعدی تا به‌امروز بتوانند، البته در صورت خواستن، ملی‌گرایی و وطن‌دوستی راستین را از طریق بهره گیری از تاکتیک پاسداری از آزادی و آزادگی و احترام به رأی و خواسته ملت و در راستای هدف‌های میهنی، که همانا ساختن ایرانی آباد است، فرا گیرند. استفاده‌از این تاکتیک همزمان با گزینش یک راهبرد صحیح در رویارویی با جهان بیرونی که نه تنها بتواند امنیت داخلی و تمامیت ارضی را حفظ نماید، بلکه حافظ ثروت و استعدادهای خدادادی ملت ما باشد یعنی همانا خواسته قلبی مصدق برای میهن و ملتش.

ــ او ایران را آنچنان قوی و سربلند می‌خواست، که در صورت شکوفا شدن استعدادها و بهره گیری صحیح از منابع خدادادی، تحتِ مدیریتِ دولتمردانی دلسوز و مدبر، بتواند در جهان و نزد جهانیان حرفی برای گفتن داشته و آن اعتبارِ در خورِ خویش را به دست آورد.

ــ چه بسیار انسان‌هایی بوده و هستند که با اعتقاد به راه و آرمان‌های مصدق توانسته‌اند وفای به عهد خود را با فنا کردن زندگی خود و فرزندانشان، و در راستای تحقق آمال ملی و میهنی، به ثبوت رسانند. اینجانب نیز از نوجوانی، و طی سال‌های پایانی دبیرستان، به جمع شیفتگان راه مصدق پیوستم. در طول این سال‌ها همواره سعی نمودم دروسِ صداقت‌ مداری و وطن‌دوستی را که نه تنها از مصدق بزرگ، بلکه‌از سایر ایران‌دوستانی آموخته که در طول ادوار مختلف، و در مقاطع حساس تاریخی، عشق خود به وطن را ایثارگونه نشان داده بودند، همواره در ذهن مرور و در عمل تمرین نمایم. بنابراین سال‌ها قبل راه‌این بزرگان را به طور خودخواسته برگزیدم و امیدوارم، گر روزگار امانم دهد، تا آخرین لحظه حیاتم راه من راه خدمت به وطن باشد.

ــ اکنون شصت وسه سال از زمان این گزینش می‌گذرد و من متعهد و مصمم همچنان در راهم. در طول این سال‌ها هرگز از تمرین آنچه‌ آموخته‌ام باز ننشسته و سال‌های متمادی زندان را، بدون آنکه ذره‌ای از اصول اعتقادی خود منحرف گردم پی در پی گذراندم بنابراین محرومیت از آزادی را پذیرفته، و با اندوه بسیار گذر عمر را نظاره کرده و به فرصت‌های از دست رفته زندگی‌ام افسوس می‌خورم.

ــ بنابراین با دستانی بسته، لیک چشمانی منتظر و با نگاهی پر امید سپاس قلبی‌ام را نثار آنانی می‌نمایم که علاقمند به‌اشنایی با مرام و دیدگاه مصدق بزرگ هستند. کسانی که می‌توانند با مطالعه تاریخ، و با رجوع به مستندات تاریخی، خود قضاوت نمایند و در صورتی که نتایج برایشان توجیه‌پذیر و مثبت بود، عزم خود را جزم کرده و صد البته با توجه کامل به شرایط روز ایران و جهان، قدم در راه ساختن ایران فردا بردارند. آنها بدون شک خواهند توانست در اقدامات خود به بازپروری جامعه‌ای سالم و پویا موفق گردند. جامعه‌ای که بتوان در آن آزادی و آزاداندیشی، احترام به حقوق یکدیگر، و ارتباط ناوابسته‌استثمارگونه به قدرت‌های دیگر ضمن ایجاد روابط قابل قبول با آنها و در نهایت اعتلای فرهنگ ایران زمین را به راحتی تجربه کرد.

ــ توصیه‌ام به نسل جوان و به تمامی جوانان ایران دوست این است که همواره مطالعه کنند، عملکردها را بسنجند و نتایج حاصله‌از هر یک را در کفه‌های ترازوی عدالت تاریخی قرار دهند. پس از قضاوت و به دور از هرگونه تعصب، از آنچه لازم و مفید می‌بینند بهره بگیرند. وقتی در نهایت و پس از فرا گرفتن آموخته‌های لازم علمی داوطلب خدمت به میهن شدند راه عمل خود را انتخاب نمایند. اگر در این راستا پیروی از کلان افکار میهن‌دوستانه مصدق بزرگ به ذائقه سیاسی آنان نزدیک‌تر بود آگاه باشند که راه مصدق راه‌آسانی نیست، عشق می‌خواهد و پایداری، اعتماد به نفس می‌خواهد و عزمی راسخ، و در نهایت غلبه بر هوای نفسانی در برابر نور خیره کننده جلال و جبروت روزگار! در این باب، خانم شیرین سمیعی در کتابشان تحت عنوان در خلوت مصدق چه گویا و پرمعنا او را توصیف کرده‌اند:

به‌او بالیدن چه‌ آسان و چو او زیستن چه مشکل.

ــ در پایان، از پروردگار بزرگ خواهان شادی روان مصدق بزرگ، پر رهرو بودن راهش، و سلامتی همه پویندگان این راه می‌باشم. از راه دور به یکایک شما که به رغم نسل‌ها فاصله با دوره مصدق از روی عشق و علاقه، و از طریق مطالعات تاریخی، خود را آشنای راه و مرام او کرده و با برپایی بزرگداشت‌ها و گرامیداشت‌ها برای این بزرگ مرد حافظ نام نیک و یاد پرخاطره‌اش در دل همه‌ایران دوستان هستید درود می‌فرستم.

 منبع: سایت ملی مذهبی

 تاريخ انتشار در سايت سازمان سوسياليستهای ايران ـ سوسیالیستهای طرفدار راه مصدق در روز جمعه  ۴ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲۵  مه  ۲۰۱٨

درهمین رابطه:

ــ تسلی و سلام  ــ برای پیر محمد احمدآبادی (محمد مصدق)

ــ شعر اخوان ثالث برای مصدق | دیدی دلا که یار نیامد با صدای اخوان ثالث!

http://www.ois-iran.com/2018/ordibehesht-1397/ois-iran-7944-Akhavan_Sales-tasalie_wa_salam.htm

ـــ متن نطق‌ دکتر محمد مصدق در دادگاه لاهه ـ

[به انضمام متن دفاعیات پرفسور هانری لورن وکیل ایران در دادگاه لاهه] ـ (قسمت اول)

www.ois-iran.com/2018/ordibehesht-1397/ois-iran-7933-dr_Mossadegh_dar_dadgahe_Lahe-ghesmate_yek.htm

 ـ گفت‌وگو با یرواند آبراهامیان  ــ مصدق فرزند عصر روشنگری است ـ

http://www.ois-iran.com/2013/shahriwar-1392/ois-iran-6313-Mossadegh_farzande_asre_toshangari_ast-abrahamiyan.htm

ــ گفت و گو با خسرو شاکری درباره عملکرد غرب در برابر ایران در دهه ۵٠ میلادی و تاریخ نگار کودتای ٢٨  مرداد ــ نگرانی از تحریف تاریخ

http://www.ois-iran.com/2013/mehr-1392/ois-iran-6345-28-Mordad-negarani_az_tahrife_tarikh-khosro_Shakeri.pdf

مصدق و کاربرد اختیارات، رفراندوم و انحلال مجلس درپیشبرد اهداف نهضت ملی ایران ــ بقلم جمال صفری، ــ

http://www.ois-iran.com/2015/mordad-1394/ois-iran-7171-moghadamehe_ketabe_Mossadegh...-Jamal_Safari.htm

ـ خصوصیات اخلاقی و فضیلت های انسانی دکتر محمّد مصدّق ـ جمال صفری

http://www.ois-iran.com/2016/esfand-1394/ois-iran-7380-Khodosiyat_Akhlaghi_dr_Mossadegh.htm

ــ  یرواند آبراهامیان: کودتای ۲۸ مرداد راه بنیادگرایی مذهبی را گشود

http://www.ois-iran.com/2017/mehr-1396/ois-iran-7606-Abrahamian_Ervand-kodetaye_28_mordad.htm

ــ متن کامل سخنرانی آیت الله طالقانی در روز ١۴ اسفند ١٣۵٧، در سالروز درگذشت دکترمصدق در احمدآباد

www.ois-iran.com/2017/azar-1396/ois-iran-7728-matne_kamele_sokhanraniya_Ayatollah_Taleghani_dar14_esfand_1357_dar_Ahmadabad_salroze_dargozashte_dr_Mossadegh.htm