نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی
نشريه سازمان سوسياليست های ايران ـ سوسياليست های طرفدار راه مصدق

www.ois-iran.com

 socialistha@ois-iran.com

آرشيو 

     توضيح هيئت تحريريه نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی درباره مطالبی که از طريق سامانه ی سازمان سوسياليست های ايران منتشرمی شوند! ـ

آدرس لینک به این صفحه در سايت سازمان سوسياليستهای ايران:   ـ

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8321-alman-bedonbale-iejade-kanale-malie-baraye-tejarat-ba-iran-ast.htm

تاریخ 13.05.2019

آلمان به دنبال ایجاد کانال مالی برای تجارت با ایران است

وزرای خارجه آلمان و آمریکا در بروکسل با یکدیگر دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کردند. هم‌زمان سخنگوی وزارت خارجه آلمان از ایجاد یک کانال مالی بین آلمان و ایران خبر داد.

 

سخنگوی دولت المان، اشتفان زایبرت، روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) گفت آلمان برای حفظ برجام  و پیدا کردن راهکاری قانونی برای داد وستد با ایران تلاش می‌کند.

اشتفان زایبرت که در کنفرانسی خبری دربرلین سخن می‌گفت افزود: با همکاری سه شریک اروپایی خود در جستجوی ایجاد ساز و کاری قانونی برای تجارت از طریق ایجاد کانال پرداخت مالی برای جمهوری اسلامی هستیم.

 زایبرت هم‌چنان گفت اگر تهران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بماند، طرف‌های اروپایی این معاهده در صدد حفظ آن هستند.

 سه کشور اروپایی که زایبرت به آنها اشاره کرد و از آنها به اختصار با  E3 یاد می‌شود شامل آلمان، فرانسه و بریتانیا هستند که سه کشور امضا کننده برجام در سال ۲۰۱۵ بوده‌اند.

به نظر می‌رسد سفر غیرمنتظره مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بروکسل به منظور شرکت در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا موقعیت مناسبی برای اروپایی‌ها برای نجات برجام باشد.

دیدار وزرای خارجه آلمان و آمریکا

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در حاشیه دیدار وزرای خارجه اروپایی در بروکسل با مایک پومپئو همتای امریکایی‌اش دیدار کرد.

وزیر خارجه آلمان پس از این دیدار دو نفره تصریح کرد: ما درباره اتفاقات و تنش‌های اخیر در منطقه به شدت نگران هستیم. ماس همچنین تاکید کرده است: ما نمی‌خواهیم که انی [این ـ توضیح ازهیئت تحریریه سایت سازمان سوسیالیست های ایران]تنش‌ها به یک درگیری نظامی منجر شود.

به گفته وزیر خارجه آلمان هردو طرف یک هدف مشترک را در قابل تهران دنبال می‌کنند و آن "عدم دسترسی ایران به سلاح اتمی" و نیز "سایر نقش‌آفرینی‌های ایران در منطقه" است.

با این حال به گفته هایکو ماس آلمان بر این نظر است که توافق اتمی با ایران "پایه و اساسی برای این است که ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند.

مایک پومپئو با اتخاذ یک تصمیم غیرمنتظره روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) به جای سفر به مسکو که از قبل برنامه‌ریزی شده بود مقصد خود را به بروکسل تغییر داد تا در نشست وزرای خارجه اروپایی شرکت کند.

این تصمیم با سردی از سوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا استقبال شد.

سخنگوی پومپئو گفته هدف او از این سفر بحث درباره "اقدامات و صحبت‌های تنش‌آمیز اخیر" از سوی ایران با متحدان اروپایی ایالات متحده است.

تهدید ایران به کاهش تعهدات برجام

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز هشتم ماه مه برابر با سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با انتشار بیانیه‌ای به کشورهای اروپایی دو ماه مهلت داده بود، به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده است که هرگاه ایران نتواند نفت صادر کند و مسائل ناظر بر تراکنش‌های مالی این کشور با کشورهای دیگر ظرف این مدت بر طرف نشود، به محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای غنی‌سازی اورانیوم پایبند نخواهد ماند.

تلاش اروپا برای حفظ برجام

کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان ضمن رد کردن مهلت تعیین شده از سوی ایران، گفته‌اند که برای نجات توافق هسته‌ای تلاش خواهند کرد.

فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که باید مانع از افزایش تنش در مناسبات با ایران شد و تاکید کرده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید همه توان خود را برای نجات برجام به کار گیرند.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس روز دوشنبه ۱۳ مه، برآنند تا ساز و کار مالی مربوط به بازرگانی خارجی با ایران را عملی سازند.

به نقل از سایت دویچه وله

 

تاريخ انتشار در سايت سازمان سوسياليستهای ايران ـ سوسیالیستهای طرفدار راه مصدق در روز دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳ مه ۲۰۱۹

  

 درهمین رابطه:

ــ هشدار آلمان و بریتانیا به آمریکا درباره جنگ با ایران
وزیران خارجه آلمان و بریتانیا در دیدار با همتای آمریکایی خود در بروکسل در مورد جنگ این کشور با ایران هشدار دادند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت به وزیر آمریکا گفته شده که اروپا خواهان حداکثر خویشتنداری است

http://www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8320-hoshdar-alman-wa-beritaniya-be-amerika-darbarahe-jang-ba-Iran.htm

ـ چرا کاخ سفید درخواست مذاکره با ایران می‌کند

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8319-tchera-kakhe-sefid-darkhaste-mozakerah-ba-IRAN-mikonad.htm

ــ تبحر ایران در جنگ های نامتقارن
چهار سلاح ایرانی که امریکا باید از آنها بترسد

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8318-tchahar-salahe-irani-ke-amerika-bayad-az-an-betarsad.htm

ــ فیگارو: سناریوی جنگ با ایران؛ ریاض خود را برای یک رویارویی با ایران آماده می کند
بقلم شاهرخ بهزادی

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8317-senariyo-jang-ba-iran-riyaz-khodra-baraye-yek-royaroie-ba-iran-amadeh-mikonad.htm

ــ برای نجات برجام چه راهی باقی مانده است؟

اولیور مایر، کارشناس آلمانی حوزه سیاست امنیتی معتقد است که اروپا در دو ماه نمی‌تواند چیزی را عملی کند که در ۱۲ ماه نتوانست. او می‌گوید برای پشتیبانی، اروپا می‌تواند اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین از ایران وارد کند.

http://www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8316-baraye-nejate.barjam-tcherahie-baghi-mandah-ast.htm

ــ "واکنش سیاستمداران آلمانی به خروج محدود از برجام: "خطر وقوع جنگ زیادتر می‌شود"

امید نوری‌پور نماینده ایرانی‌تبار مجلس آلمان در مصاحبه با دویچه وله فارسی می‌گوید، اگر موضوع خروج محدود ایران از برجام در مورد بندهای داوطلبانه این پیمان باشد، این نشان می‌دهد که ایران تلاش می‌کند برجام را نجات دهد.

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8315-wakoneshe-siyasatmadarane-almani-be-khoroje-mahdoz-az-barjam....htm

ـ "اروپا نیازمند ابتکار مستقل در قبال ایران است"

سیاستمداران آلمانی ضمن انتقاد به آمریکا کاهش تعهدات ایران در برجام را هم نگران‌کننده خوانده و بر ضرورت پایبندی این کشور به برجام تاکید کرده‌اند. آنها خواستار ابتکار واحد و مستقل اروپایی‌ در قبال ایران شده‌اند.

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8314-europa-niyazmande-ebtekare-mostaghel-darghebale-iran-ast.htm

ـ تصمیم تازه ایران درباره برجام چه معنایی دارد

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8313-tasmim-tazahe-IRAN-darbarahe-barjam....htm

ــ سی‌ان‌ان: جابه‌جایی موشک‌های ایران در خلیج فارس از دلایل اعزام ناو آمریکایی است

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8312-CNN-ja-be-jaieye-moshakhaye-iran-dar-khalij-fars....htm

ــ برجام؛ انتقاد چین و روسیه از آمریکا و هشدار فرانسه درباره احتمال بازگشت تحریم‌ ایران

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8311-enteghade-tchin-wa-rosiyah-az-amrika....htm

ــ ظریف: امروز نوبت دنیاست که به تعهدات خود در قبال ایران عمل کند

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8310-Zarif-anrooz-nobate-donyast....htm

ــ بیانیه شورای عالی امنیت ملی: ایران از امروز برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8309-bayaniyahe%20shoraye.aliy-amniyate-melli.htm

ــ رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت:

امروز، روی دیگر سکه برجام را نشان دادیم/ احساس کردیم برجام نیاز به جراحی دارد/ همچنان مرد صلح و اعتدال هستیم/ آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8308-Hassan-Rohani-roye-ndgare-sekkahe-barjam....htm

ـ گزارش "دیلی بیست" درباره دلیل دستپاچگی آمریکا در اعلام هشدار به ایران

مقام آمریکایی: ما با واکنش به این اطلاعات دریافتی، پیامی به ایران- می‌فرستیم، حتی اگر سطح این تهدید آن طور که تصور می‌شود، بالا نبوده باشد.

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8307-gozareshe-deylie-bist-darbarahe....htm

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تمام حقوق این وبسایت بر اساس قانون کپی‌رایت برای تارنمای سازمان سوسیالیست های ایران ـ سوسیالیست های طرفدار راه مصدق، محفوظ است. استفاده از مطالب با ذكر منبع و نام نويسنده بلامانع است.