نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی
نشريه سازمان سوسياليست های ايران ـ سوسياليست های طرفدار راه مصدق

www.ois-iran.com

 socialistha@ois-iran.com

آرشيو 

     توضيح هيئت تحريريه نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی درباره مطالبی که از طريق سامانه ی سازمان سوسياليست های ايران منتشرمی شوند! ـ

آدرس لینک به این صفحه در سايت سازمان سوسياليستهای ايران:   ـ

www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8311-enteghade-tchin-wa-rosiyah-az-amrika....htm

برجام؛ انتقاد چین و روسیه از آمریکا و هشدار فرانسه درباره احتمال بازگشت تحریم‌ ایران

وزیر امور خارجه ایران در مسکو با همتای روس خود دیدار کرده است

ساعتی بعد از اعلام کاهش تعهد‌های ایران در قبال توافق هسته‌ای (برجام) دولت چین با تقدیر از پایبندی ایران به برجام، خواهان حفظ کامل این توافق بین‌اللملی شد و روسیه هم گفت که تعلیق بخش‌هایی از تعهدات ایران به برجام به دلیل "گام‌های نامعقول" آمریکا بوده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده، با تاکید بر این که تصمیم تازه ایران به معنای خروج از برجام نیست، گفت که روسیه و چین تنها کشورهایی هستند که در قبال برجام از ایران حمایت کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با تقدیر از ایران به دلیل تعهدش به برجام، گفته است که می‌خواهد توضیحات ایران را درباره تغییر موضع این کشور در قبال برجام بشنود.

آقای ظریف با تاکید بر پایبندی ایران به برجام تا الان، گفته است "نشان داده‌ایم کشوری کهن با صبر زیاد هستیم اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت کنیم و امروز نوبت دنیا است که به تعهد خود عمل کند."

روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت در سالروز خروج آمریکا از برجام، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، اعلام کرد که جمهوری اسلامی از امروز فروش مازاد اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را متوقف می‌کند.

شورای ‌عالی امنیت ملی ایران هم در بیانیه‌ای که در رسانه‌های ایران منتشر شد اعلام کرد که دستور توقف برخی اقدامات ایران در توافق برجام را صادر کرده است.

                               ایران 'برخی اقدامات خود دربرجام را متوقف' کرد

                                 برنامه هسته‌ای: ایران می‌خواهد با برجام چه کند؟

                                سفر مایک پمپئو به عراق در پی 'تشدید تحرکات ایران'

                            تحریم ایران؛ ردیابی خریداران و محموله‌های بی‌نام و نشان نفت

بنیامین نتانیاهو: اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از اولین رهبرانی بود که به تصمیم تازه ایران واکنش نشان داد.او که به عنوان سرسخت‌ترین مخالف توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، گفت که اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از تصمیم ایران به شدت ابراز نگرانی کرده و از تهران خواسته است که "گام‌های تنش‌زا" برندارد.

وزیر دفاع فرانسه با اذعان به این که توافق هسته‌ای ایران در ماه‌های گذشته تضعیف شده است گفت "الان هیچ چیز بدتر از این نیست که خود ایران از این توافق خارج شود."

فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه هشدار داد که چنین اقدامی برای ایران پیامدهایی خواهد داشت و ممکن است به بازگشت تحریم‌های اروپا منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روز چهارشنبه با تاکید دوباره بر "مخالفت اکید" چین با اقدامات یکجانبه آمریکا در قبال برجام و بازگرداندن تحریم‌های ایران از سوی این کشور، از همه طرف‌ها خواست "با خویشتنداری و گفت‌وگو از بالا رفتن تنش جلوگیری کنند."

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه هم فشارهای آمریکا را دلیل تصمیم تازه ایران دانسته است.

دمیتری پسکوف گفت که ولادیمیر پوتین، ریاست جمهوری روسیه به توافق پایبند باقی می‌ماند و افزود که در حال حاضر گزینه دیگری وجود ندارد.

به نقل از سایت بی بی سی

 

تاريخ انتشار در سايت سازمان سوسياليستهای ايران ـ سوسیالیستهای طرفدار راه مصدق در روزچهارشنبه ۱٨ ارديبهشت ۱٣۹٨ - ٨ می ۲۰۱۹ 

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تمام حقوق این وبسایت بر اساس قانون کپی‌رایت برای تارنمای سازمان سوسیالیست های ایران ـ سوسیالیست های طرفدار راه مصدق، محفوظ است. استفاده از مطالب با ذكر منبع و نام نويسنده بلامانع است.