نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی
نشريه سازمان سوسياليست های ايران ـ سوسياليست های طرفدار راه مصدق

www.ois-iran.com

 socialistha@ois-iran.com

آرشيو 

     توضيح هيئت تحريريه نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی درباره مطالبی که از طريق سامانه ی سازمان سوسياليست های ايران منتشرمی شوند! ـ

آدرس لینک به این صفحه در سايت سازمان سوسياليستهای ايران:   ـ

www.ois-iran.com/2019/mehr-1398/ois-iran-8455-wakoneshe-IRAN-be-bayaniyahe-3-keshware-europaie-dar-hamlah.be-aramko.htm

تاریخ 24.09.2019
 

واکنش‌ ایران به بیانیه سه‌کشور اروپایی درباره حمله به آرامکو
محمدجواد ظریف با انتشار یک پست‌توییتری نسبت به بیانیه کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره مسئولیت ایران در حمله آرامکو واکنش نشان داده است. پیش از آن مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از این بیانیه استقبال کرده بود.
ـ
 


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیویورک، ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹

 

محمدجواد ظریف روز سه‌شنبه دوم مهر (۲۴ سپتامبر) با انتشار یک پست توییتری نسبت به بیانیه سه کشور اروپایی درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان اعلام موضع کرد.   ـ
سه‌ کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه از نقش و مسئولیت جمهوری اسلامی در حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سخن گفته بودند.  
ـ
در بیانیه سه کشور اروپایی که به امضای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون، رئيس جمهوری فرانسه رسیده است، جمهوری اسلامی ایران مسئول حمله به پالایشگاه بقیق و میدان نفتی خریص معرفی شده است.   
ـ
 

واکنش تند ظریف
محمدجواد ظریف از ناکامی کشورهای اروپایی در انجام تعهدات برجامی خود سخن گفته است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده است که اروپا پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اجرای تعهدات خود ناموفق بوده است.   
ـ

وزیر امور خارجه ایران از کشورهای اروپایی خواسته است تا به جای "تکرار طوطی‌وار" سخنان آمریکا مسیری مستقل از آن کشور در ارتباط با توافق هسته‌ای در پیش گیرند.  
ـ
ظریف بیانیه سه کشور اروپایی در ارتباط با حملات به تاسیسات نفتی آرامکو را تکرار "ادعاهای پوچ" آمریکا دانسته است.    
ـ
سه کشور اروپایی یاد شده از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا بار دیگر بر سر برنامه‌هسته‌ای، موشکی و اقدامات بی‌ثبات کننده خود در منطقه به پای میز مذاکره بازگردد.    
ـ
کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار مذاکره بلندمدت درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران شده‌اند. بیانیه این سه کشور اروپایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد منتشر شده است.   
ـ
ساعاتی پس از آن، امانوئل مکرون با همتای ایرانی خود، حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو کرده است. بنا بر گزارش ایسنا، روحانی در دیدار خود با مکرون، بیانیه سه کشور اروپایی در ارتباط با حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو را یک "اتهام‌زنی بی‌اساس" نامید و از آن انتقاد کرد.   
ـ
این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از این بیانیه استقبال کرده است.  
ـ

پمپئو در یک پست توییتری نوشته است: آمریکا از دوستان نزدیک خود، از بریتانیا، فرانسه و آلمان برای بیان صریح مسئولیت مطلق ایران در اقدام جنگی علیه عربستان و تاثیر آن بر منطقه و جهان قدردانی و تشکر می‌کند.  
ـ
پمپئو این بیانیه را در خدمت تلاش‌های دیپلماتیک برای تضمین صلح دانسته و از کشورهای دیگر خواسته است تا این اقدام ایران را محکوم کنند.  
ـ
باید یادآور شد که پمپئو از حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان به عنوان "اقدام جنگی" یاد کرده است.   
ـ

در همین زمینه:    
ـ

امانوئل مکرون از ایران خواست در مسیر تنش‌زدایی گام بردارد
امانوئل مکرون در گفت‌وگوی ۹۰ دقیقه‌ای خود با حسن روحانی به تنگ‌تر شدن راه‌ کاهش تنش در منطقه اشاره کرد. رئیس جمهوری فرانسه از ایران خواست رویکرد خود را تغییر داده و در مسیر تنش‌زدایی اقدام کند. (24.09.2019)  
ـ
 

https://www.dw.com/fa-ir/امانوئل-مکرون-از-ایران-خواست-در-مسیر-تنشزدایی-گام-بردارد/a-50557005

آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کردند که تردیدی در باره مسئولیت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ندارند. سه کشور از ایران خواسته‌اند که مذاکرات  در باره برنامه هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای خود را بپذیرد. (23.09.2019)   ـ  

https://www.dw.com/fa-ir/تروئیکای-اروپا-ایران-مسئول-حمله-به-تاسیسات-نفتی-عربستان-است/a-50555350

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

موضوع‌های مرتبط محمد جواد ظریف, لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران

https://www.dw.com/fa-ir/لغو-تحریمهای-اقتصادی-علیه-ایران/t-18986254

به نقل از سایت دویچه وله

 

تاريخ انتشار در سايت سازمان سوسياليستهای ايران ـ سوسیالیستهای طرفدار راه مصدق در روز سه شنبه ٢ مهر ١٣٩٨ / ٢۴ سپتامبر ٢٠١٩  

درهمین رابطه:

رهبران اروپایی: ایران عامل حملات به عربستان بوده

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا روز دوشنبه موافقت کردند که ایران مسئول حملات ماه جاری به تاسیسات مهم نفتی در عربستان سعودی بوده است و از ایران خواستند به جای "تحریک" راه گفتگو را در پیش گیرد

http://www.ois-iran.com/2019/mehr-1398/ois-iran-8454-rahbarane.europa-iran-aamele-hamalat-fe-arabestan-boudeh.htm

 

 ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ