نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی
نشريه سازمان سوسياليست های ايران ـ سوسياليست های طرفدار راه مصدق

www.ois-iran.com

 socialistha@ois-iran.com

آرشيو 

     توضيح هيئت تحريريه نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی درباره مطالبی که از طريق سامانه ی سازمان سوسياليست های ايران منتشرمی شوند! ـ

آدرس لینک به این صفحه در سايت سازمان سوسياليستهای ايران:   ـ

سازمان ملل ایرانی بودن تسلیحات حمله به آرامکو را تایید نکرد

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرده نمی‌تواند ایرانی بودن پهپادها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. گوترش این موضوع را به شورای امنیت اعلام کرده است. آمریکا و عربستان ایران را مسئول این حمله می‌دانند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز چهارشنبه ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر)  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گزارشی را  در مورد حملات روز ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو به شورای امنیت ارائه کرده است. گوترش در این گزارش که به رؤیت خبرنگار رویترز رسیده، گفته است که سازمان ملل قادر به تایید ایرانی بودن موشک‌ها و پهپادهایی که در حمله به آرامکو به کار گرفته شده‌اند، نیست.

در گزارش گوترش آمده است: در لحظه کنونی ما بر اساس تحقیقات مستقل خود نمی‌توانیم منشاء ایرانی بودن موشک‌های کروز و همچنین پهپادهای مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کنیم.

در حالی که شورشیان حوثی در یمن رسما مسئولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند، آمریکا و عربستان ایران را مسئول این حملات می‌دانند و بر این باورند که موشک‌ها و پهپادهایی که در این حمله به کار گرفته شده‌اند، ساخت ایران بوده‌اند.

علاوه بر ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی، سه قدرت اروپایی؛ آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو اعلام کرده‌اند.

شورشیان حوثی در آن هنگام مسئولیت این حمله را برعهده گرفته بودند و ایران هرگونه مداخله‌ای در آن را تکذیب کرده بود. شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند.

تحقیقات مستقل سازمان ملل

آنتونیو گوترش در گزارش خود به شورای امنیت همچنین از تحقیقات سازمان ملل در چند حمله  دیگر صورت گرفته به عربستان خبر داد. ظرف چند ماه گذشته عربستان بارها هدف حملات موشکی بوده است.

آثار حمله به تاسیسات نفتی خریص

آثار حمله به تاسیسات نفتی خریص

در گزارش رویترز به حمله به تاسیسات نفتی عربستان در عفیف که در ماه مه صورت گرفته بود، نیز اشاره شده است. دبیرکل سازمان ملل همچنین به حمله به فرودگاه ابها در ماه ژوئن و اوت اشاره کرده و از تحقیقات پیرامون حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر سال جاری خبر داده است.

در جریان حملات گسترده ماه سپتامبر به میدان نفتی خریص و پالایشگاه بقیق، این تاسیسات نفتی آسیبی جدی دیده و تولید نفت عربستان برای مدتی به میزان نصف کاهش یافته بود. در اثر حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، تولید نفت جهانی به میزان ۵ درصد کاهش یافت. عربستان دو هفته پس از این حملات موفق به عادی سازی تولید نفت خود شد.

شورای امنیت سازمان ملل هفته آینده گزارش گوترش را به بحث و بررسی خواهد گذاشت

 

 

در همین زمینه:ـ

 

تاريخ انتشار در سايت سازمان سوسياليستهای ايران ـ سوسیالیستهای طرفدار راه مصدق در روز چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨ / ١١ دسامبر ٢٠١٩  

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ