نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی
نشريه سازمان سوسياليست های ايران ـ سوسياليست های طرفدار راه مصدق

www.ois-iran.com

 socialistha@ois-iran.com

آرشيو 

     توضيح هيئت تحريريه نشريه اينترنتی جنبش سوسياليستی درباره مطالبی که از طريق سامانه ی سازمان سوسياليست های ايران منتشرمی شوند! ـ

آدرس لینک به این صفحه در سايت سازمان سوسياليستهای ايران:   ـ

www.ois-iran.com/2019/khordad-1398/ois-iran-8348-negahe.rasanahaye-alman-be-safare-Mass-be-IRAN.htm

 

نگاه رسانه‌های آلمانی به سفر "ماس" به ایران/ لزوم جدیت بیشتر اروپا در حفظ برجام

رسانه‌های آلمانی در گزارش‌هایی سفر دیرهنگام و کوتاه وزیر خارجه آلمان به تهران را مورد انتقاد قرار داده و تأکید کردند که اروپا باید در این راستا جدی‌تر عمل کند.

ــ   ٢٢خرداد ۱۳۹۸ -

 

نگاه رسانه‌های آلمانی به سفر "ماس" به ایران/ لزوم جدیت بیشتر اروپا در حفظ برجام

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "هایکو ماس"،  وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه در سفر به تهران با همتای ایرانی خود و رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفتگو کرد و به‌زعم خود تلاش کرد تا با توجه به تشدید مناقشات بین آمریکا و ایران بر سر مسئله هسته‌ای برجام را حفظ کند.

رسانه‌های آلمانی در تحلیل‌ها و گزارش‌های مختلفی به نتایج این سفر هایکو ماس پرداخته و اغلب آن را بی‌نتیجه دانسته به رویکرد آلمان در عرصه سیاست خارجی و به‌خصوص در قبال ایران انتقاد وارد کردند.

روزنامه "تاگس سایتونگ" آلمان در مطلبی در این باره نوشت: ترس از ترامپ به‌نظر می‌رسد در برلین بیشتر از اراده برای در پیش گرفتن یک سیاست خارجی مستقل در برابر ایران است و این رویکردی بسیار خطرناک است.

این روزنامه آلمانی در ادامه این مطلب نوشت: در حالی که آمریکا چماقی بزرگ را (علیه ایران) بالا برده وزیر امور خارجه آلمان با یک هویج کوچک به تهران آمد. این هویج کوچک اینستکس نام دارد که قرار است امکان پرداخت‌های مالی در مبادلات تجاری بین ایران و اروپا را فراهم سازد.

این رویکردی خوب است اما اینکه این ابزار مالی حدود 13 ماه بعد از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای هنوز اجرایی نشده است خود گویای همه چیز است.

طبیعتاً نه بروکسل و نه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانند شرکت‌ها را مجبور کنند که تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران را نادیده گرفته و مناسبات تجاری خود با آمریکا را در معرض خطر قرار دهند.

در ادامه این مطلب آمده است که البته اگر اروپاییان در نجات توافق هسته‌ای جدی هستند باید حسن نظر خود را به ایرانی‌ها نشان دهند. تهران انتظار جبران خسارت‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام را دارد. آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند خیلی بیشتر از یک سیستم مبادله مالی را که هنوز اجرایی نشده است روی میز بگذارند.

در شرایطی که در خاورمیانه هیچ چیزی برای اینکه زیبا درباره آن سخن بگوییم وجود ندارد یک رویارویی دیپلماتیک بین آمریکا و ایران می‌تواند سریعاً به یک رویارویی نظامی تبدیل شود. از زمانی که ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده است مسئله جنگ و صلح تنها به یک نخ بند است. از آن زمان اروپاییان تلاش می‌کنند توافق هسته‌ای را حفظ کنند و ایران را از این مسئله بازدارند که به‌صورت یکجانبه به برجام پایان دهد و یا قرارداد منع‌سلاح‌های هسته‌ای را زیر پا بگذارد.

بیشتر بخوانید

         سخنگوی وزارت خارجه: اروپایی‌ها اگر خیلی نگران حفظ برجام هستند باید از همه طرف‌ها بخواهند بدان عمل کنند

         دیپلمات ارشد آمریکایی: ایران تعهدات خود ذیل برجام را نقض می‌کند

         لاوروف: برخورد آمریکا با ایران غیرقابل قبول است/ آینده برجام اکنون به اروپایی‌ها بستگی دارد

در یک چنین شرایطی آشفته سفر کردن به تهران آن‌گونه که هایکو ماس انجام داده است کار غلطی نیست اما بی‌فایده است در صورتی که در این سفر چیزی برای ارائه دادن وجود ندارد. به‌نظر می‌رسد ترس از ترامپ در برلین و دیگر کشورهای اروپایی بیشتر از عزم و اراده برای در پیش گرفتن یک سیاست مستقل در برابر ایران است.

هفته‌نامه "اشپیگل" نیز در مطلبی انتقادی درباره رویکرد برلین در قبال ایران به مسئله سفر وزیر امور خارجه این کشور به ایران پرداخته نوشت: این سفر شکست خورده است و البته این جای تعجب ندارد، آلمان به یک سیاست خارجی کارآمد و محکم که علایق اروپا را در پیش گیرد نیاز دارد.

اشپیگل در ادامه نوشت: حدود 15 ماه طول کشید تا هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان برای اولین بار به ایران سفر کرد. این 15 ماه به‌گونه‌ای گذشت که انگار ایران یک قهرمان بحران خطرناک در همسایگی اروپا و یک کشور که سلف ماس به‌صورت ویژه فعالیت‌های دیپلماتیک در آنجا انجام می‌داد نبود.

حالا ماس برای دیداری حدوداً دوساعته در تهران که روز دوشنبه انجام گرفت چیزی به دست نیاورده است، و این جای تعجب ندارد، سفر او به تهران یک مورد کلاسیک و خیلی کم و خیلی دیر بود. درست این بود که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان حدود یک سال پیش و بعد از خروج آمریکا از برجام و ترجیحاً با همتایان فرانسوی و انگلیسی خود به ایران سفر می‌کرد تا این مسئله را آشکار کند که این توافق چقدر برای اروپا مهم است.

اگر اتحادیه اروپا از نظر اقتصادی نمی‌تواند در این راستا کاری انجام دهد تا عواقب تحریم‌های آمریکا علیه ایران را کاهش دهد بنابراین اقدامات سمبولیک سیاسی مهم است تا اعتماد را حفظ کرده، کانال‌های گفتگو را باز نگه دارد و همه آن‌هایی را که خواستار حفظ برجام در تهران هستند حمایت کند.

در ادامه این مطلب آمده است: به‌جای آن، وزیر امور خارجه آلمان مدت یک سال منتظر ماند و تهران را به‌عنوان ایستگاه پایانی یک سفر چندروزه به منطقه بعد از سفر به اردن، عراق و امارات انتخاب کرد.

اشپیگل در ادامه نوشت: هیچ کس با این مسئله موافق نیست که سیاست تشدید تنش‌های ترامپ در منطقه آن را به محل امن‌تری از جمله برای اسرائیل تبدیل می‌کند. آلمان همواره از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده است چرا که حقیقتاً به این مسئله اعتقاد دارد که این توافق حتی به‌نفع امنیت اسرائیل است. این درست است که برجام نه مناقشات درباره برنامه‌های موشکی ایران را پایان می‌دهد و نه نگرانی‌ها درباره نقش منطقه‌ای ایران را کم می‌کند اما ما باید همچنان با ایران همکاری و تعامل داشته باشیم، در این راستا آلمان حتی باید منطق خود ترامپ را که می‌گوید دو مسئله کم‌تر از سه تا است دنبال کند.

در ادامه این مطلب آمده است که حالا آلمان بدون اینکه کاری کند نگاه می‌کند که ترامپ چگونه دوگانگی مرگباری را در منطقه دنبال می‌کند. اگر ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و ضعف اروپاییان برنامه هسته‌ای خود را دوباره در پیش گیرد احتمالاً تنها یک حمله نظامی می‌تواند از دستیابی این کشور به سلاح اتمی جلوگیری کند، این یک فاجعه برای منطقه خواهد بود و البته هم برای اسرائیل و اروپا.

نویسنده در ادامه خواستار تغییر رویکرد آلمان شده نوشت: آلمان باید دیگر قدرت‌ها در توافق اتمی با ایران از جمله روسیه و چین را همراه با اروپاییان بر سر یک میز آورد و به این ترتیب یک فرمت مذاکرات منظم با تهران را ایجاد کند و همه تلاش خود را به‌کار گیرد که عواقب تحریم‌های آمریکا را کاهش دهد. آلمان به یک سیاست فعال که علایق اروپا را در پیش گیرد نیاز دارد، این امر تنها با یک ملاقات دیرهنگام و فشرده صورت نمی‌گیرد.

به نقل از سایت تسنیم

 

تاريخ انتشار در سايت سازمان سوسياليستهای ايران ـ سوسیالیستهای طرفدار راه مصدق در روز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷ ژوين ۲۰۱۹

درهمین رابطه:

ــ  مجموعه ای از مقالات و نوشته ها در رابطه با تصمیم جمهوری اسلامی ایران،مبنی بر:
ایران از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند. ـ
آنهم برپایه بندهای ۲۶ و ۳۶ آن معاهده؛ تصمیمی که یکسال پس از خارج شدن پرزیدنت ترامپ ازمعاهده برجام و شدت گرفتن تحریم ها از سوی ایالات متحده آمریکا، گرفته شد .

http://www.ois-iran.com/2019/ordibehesht-1398/ois-iran-8331-majmouahie-az-maghalat-dar-barahe-barjam....htm

ــ متن کامل برنامه جامع اقدام مشترک برجام/ ترجمه وزارت خارجه + متن انگلیسی
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: وزارت امور خارجه ترجمه فارسی متن اصلی برجام و ۵ ضمیمه آن را منتشر کرد.
به گزارش بانک مردم ایران و گروه موسوم به ۱+۵ روز سه شنبه پس از حدود سه هفته مذاکرات در شهر وین اتریش، بر سر سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به جمع بندی رسیدند
.
www.ois-iran.com/2019/khordad-1398/ois-iran-8350-matne-kamele-Barjam+Matne-engelisie.htm

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ